GSM – podstawowe informacje

Choć czasy się zmieniają, a postęp technologiczny można dostrzec również analizując usługi związane z telekomunikacją GSM znany też jako Global System for Mobile Communications nadal jest zaliczany do najpopularniejszych standardów telefonii komórkowej wykorzystywanych na świecie. Sieci, które bazują właśnie na tym systemie oferują nie tylko usługi związane z transmisją głosu, choć nie ulega wątpliwości, że właśnie one są najpopularniejsze. GSM to także transmisja danych oraz wiadomości i to nie tylko w formie tekstowej, ale również multimedialnej. Przykładowo opisywana w zeszłym miesiącu usługa Lokalizacja telefonu – jak już wtedy wspomniałem to przykład usługi która wykorzystuje możliwość przesyłania tzw pakietowej transmisji danych czyli po ludzku: internet. Oczywiśćie to jedynie przykład. Weźmy na tapetę (mój) sklep GPS-Destino który w swojej ofercie ma ponad 10 różnych aplikacji które wykorzystują możliwości jakie oferują współczesne miniaturowe komputery. Oczywiście to nic w porównaniu do sklepu Google. Dziś jednak nie o możliwościach technologicznych a zasadzie działania sieci GPS.

Jedną z największych zdobyczy technologii GSM wydaje się być roaming międzynarodowy. Usługa ta gwarantuje, że abonent GSM nie musi podpisywać odrębnych umów z każdym operatorem, a jednak ma możliwość korzystania z telefonu w większości krajów świata. Pozwala to na znaczące uproszczenie usług telekomunikacyjnych uniezależniając zagranicznych gości od ograniczeń, jakie mogą stwarzać lokalne firmy oferujące usługi tego typu. Dziś technologia GSM jest wykorzystywana przez ponad siedmiuset niezależnych operatorów świadczących swoje usługi w niemal wszystkich częściach świata.

Osoby zainteresowane usługami GSM najczęściej decydują się na skorzystanie z tak zwanej usługi abonamentowej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby korzystać z alternatywnej dla niej formy przedpłaconej. Ta ostatnia cieszy się zresztą dużym uznaniem właśnie dlatego, że nie zobowiązuje do zawarcia umowy, pozwala więc użytkownikowi na pewną dozę niezależności. Swego rodzaju połączeniem obu form są usługi mieszane. Usługa abonamentowa pozwala na korzystanie z możliwości technologii GSM jedynie w ograniczonym zakresie, w każdej chwili można jednak skorzystać z formy przedpłaconej, aby zakres ten został zwiększony.

Dziś GSM nie jest już najnowszym standardem, choć jednak mamy do czynienia z nowszymi rozwiązaniami o większym potencjale, nie można nie zauważyć tego, że operatorzy telekomunikacyjni nadal nie odwracają się od omawianego tu rozwiązania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że technologia GSM nadal cieszy się dużą popularnością.