Technologia GSM – wady i zalety

Standard GSM cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i jest wykorzystywany w ponad siedemdziesięciu procentach wykorzystywanych obecnie telefonów komórkowych. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie ma systemów doskonałych, technologia GSM ma więc nie tylko liczne zalety, ale również przynajmniej kilka wad, z istnienia których warto zdawać sobie sprawę.

Wśród jej zalet największą wydaje się dostępność. To nie tylko dominujący standard w Europie, ale i jeden z dominujących w skali całego świata. To właśnie dlatego połączenia telefoniczne i transmisja danych stają przed nami otworem bez względu na to, w jakiej części świata się znajdujemy, a korzystanie z usług tego rodzaju nie jest bardziej skomplikowane niż w naszym rodzinnym kraju. Owszem, roaming międzynarodowy wiąże się z dodatkowymi, często dość wysokimi, kosztami, nieustannie podejmowane są jednak wysiłki mające na celu ich ograniczenie. Sami operatorzy telekomunikacyjni nie są im przychylni, o skuteczności nacisków na nich można jednak przekonać się już choćby analizując politykę stosowaną przez Unię Europejską.

Roaming międzynarodowy potrafi przyprawić abonenta o zawrót głowy, nie da się jednak zakwestionować tego, że jedną z zalet standardu GSM jest jego przystępność cenowa. Operatorzy komunikacyjni wykorzystujący tę technologię kontrolują rynek i są w stanie zapewnić swoim abonentom dostęp do licznych usług, dla których charakterystyczna jest wysoka opłacalność. Warto zwrócić uwagę również na to, że sama lista usług dostępnych w tym standardzie systematycznie się powiększa, możemy liczyć więc nie tylko na te, które można określić mianem podstawowych, ale i na usługi dość zaawansowane.

Bez względu na to, jak daleko posunięte są nieformalne kontakty operatorów telekomunikacyjnych z rządami państw oraz państwowymi służbami wywiadowczymi, technologia GSM może być zaliczana do dość bezpiecznych. Bezpieczeństwo dotyczy zarówno danych klienta, jak i wykonywanych przez niego połączeń, a to, co może być dość łatwym zadaniem dla operatora, nie należy do wyzwań, którym może sprostać każda osoba z zewnątrz. Co do zasady możemy więc ze spokojem dzwonić do siebie i wymieniać się krótkimi informacjami tekstowymi nie obawiając się podsłuchu i innych form inwigilacji, choć zawsze warto też brać pod uwagę to, że nasz operator telefonii komórkowej nie musi informować nas o wszystkich działaniach podejmowanych w stosunku do nas.

Gdy analizujemy wady systemu GSM nie możemy nie dostrzec do tego, że korzysta z niego coraz większa grupa użytkowników, a co za tym idzie – nie ma mowy o transmisji danych, która przebiegałaby bez jakichkolwiek zakłóceń. Nieustannie trwają prace, których najważniejszym celem jest zwiększenie przepustowości sieci, raz na jakiś czas (zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia) możemy więc przekonać się o tym, że sieć bywa zawodna.

I choć operatorzy wykorzystujący różne standardy GSM chwalą się imponującym zasięgiem, również on nie zawsze budzi zadowolenie. Mamy świadomość tego, że technologia GSM nie jest wykorzystywana na całym świecie i jesteśmy skłonni pogodzić się z takim stanem rzeczy, niejednokrotnie odkrywamy jednak, że problematyczne są też kwestie związane z zasięgiem w naszym kraju.

Nadal brakuje też jednoznacznych badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego na nasze zdrowie. Dziś nikt już nie ryzykuje z telefonu komórkowego lękając się o własne bezpieczeństwo, osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca oraz niektórymi aparatami słuchowymi zdają sobie jednak sprawę z tego, że informacje o niekorzystnych powiązaniach wspomnianych urządzeń i aktywnych telefonów komórkowych nie są przesadzone.